Web amatérského astrofotografa
Pavel Šebela


Moje vybavení


Vše | Dalekohledy | Fotoaparát | ATM - vlastní výroba | MrawGUI - SW |

GSO Newton 150/750

Jako primární dalekohled používám zrcadlový dalekohled od výrobce GSO. Průměr primárního zrcadla je 150 mm o ohniskové vzdálenosti 750 mm.

Dalekohled je vybaven precizním okulárovým výtahem Crayford, který umožňuje tzv. mikro (jemné) ostření. Toto ostření je zpřevodované standartní ostření 1:10.
GSO Newton 150/750

SkyWatcher 70/500

Tento dalekohled používám jako pointační. Tzn. Slouží k sledování určité hvězdy a tím udržení fotoaparátu pořád na stejném místě, vzhledem ke hvězdnému poli.

Je to čočkový dalekohled s průměrem 70mm a ohniskovou vzdáleností 500mm. Obraz hvězdy je nasnímaný upravenou webkamerou Logitech QuickCam 4000.
SW 70/500


Montáž EQ-5

Jako hlavní montáž používám EQ-5. Jedná se o takové minimum které lze použít na nějaké smysluplnější fotografování. Zároveň je ale pro tuto montáž maximem práve newton 150/750 + pointační dalekohled. Montáž má deklarovanou maximální nosnost 10kg na dalekohled.
EQ-5 mount


Fotoaparát

Nový přírustek je Canon 450D. Sice se jedná o amatérskou řadu od firmy Canon, nicméně dokáže produkovat velmi kvalitní snímky. To dokazují snímky od mnoha astrofotografů po celém světě.

Recenzi na fotoaparát lza najít třeba zde:
http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS450D/

Některé mé první snímky byly vyfocené půjčovanou zrcadlovkou poloprofesionální řady Canon 40D. Jde o výkonou zrcadlovku s kvalitním výstupem.

Objektiv

Základní objektiv Canon 18-55mm 1:3.5-5.6. Momentálně můj jediný prostředek pro focení!

Canon 18-55mm

ATM - dálková spoušť pro Canon

Ke snímání snímků o expozičního času delšího než 30s (maximální čas na mém Canonu 450D), je nutné fotoaprát provozovat na režim BULB. V tonto režimu fotoaparát exponuje tak dlouho jak je zmáčknuta spoušť - tzn držet prstem zmáčknutou spoušť. To je ale nešikovné, protže samozřejmě člověk neudrži prst v klidu, a ono taky držet spoušť třeba 5 minut taky žádná hitparáda.
Proto bylo nutné pořídit elektronickou spoušť kterou fotoaparát umožňuje připojit - tzv. dálková spoušť. Existuje mnoho variant. Drátové, bezdrátové, časově programovatelné, nebo jen tlačítko na držení.
Mně stačí drátová ale časově programovatelná. Ta umožňuje nastavit přesný čas expozice, navíc umožní dělat několik expozic za sebou.
Možnosti byly dvě. Zakoupit hotový produkt, nebo si "ubastlit" svoji. Rozhodl jsem se pro ubastlení, jednak pro vyzkoušení si něčeho nového a jednak z toho mám tak nějak víc radost, když to funguje (klišé, ale je to tak).
Vzhledem k tomu že jsem elektrotechnický analfabet, požádal jsem svého bratrance Oldřicha o pomoc. Ten je naopak Guru v této disciplíně a tak mně navrhl elektronické schéma i desku plošného spoje, kterou následně i vyrobil. Tímto mu velmi děkuji.

Jak to pracuje

Spoušť je vybavena procesorem Tini2313. Software jsem si naprogramoval sám a umožňuje následující:

      - nastavit dobu expozice (hodiny, minuty, sekundy)
      - nastavit dobu prodlevy mezi expozicemi (max 99 vteřin)
      - nastavit počet expozic (max 99)


Spoušť má tři režimy:

      - Automatický - provede nastavený počet expozic, nastavené doby s nastavenou prodlevou
      - Manuální - Exponuje přímo (max 99 vteřin) - vhodné pro testovací expozice pro ostření
      - Nastavení - Umožňuje nastavit výše popsané hodnoty


Timer Timer inside

ATM - Multifunkční zdroj napájení

Pohon montáže je samozřejmě závislý na elektrické energii. Tu dodávali 4 monočlánky (buřtíky). To bylo velmi nevýhodné (relativně rychle se vybily) a zbytečné nákladné.

Po zlikvidovaném autě Škoda Favorit, mi zbyla funčkní autobaterie a tak sjem se rozhodl vymyslet zderoj napájení z této baterie.

No a když zdroj pro montáž tak proč né pro další potřebné věci. Nápad z hlavy opět realizoval do skutečnosti Oldřich. Opět je na místě mu velmi poděkovat.
Výsledkem je zdroj který má 12 V na vstupu z autobaterie a na výstupu následující:

      - 1x 6V /1A pro montáž
      - 1x 7.4V / 1A pro fotoapárát (nutné dodělat přívod přes baterii bez vitřku)
      - 2x regulovatelný výstup od 1V do 12V pro vyhřívání(doporučeno max 3A)

Zadní strana zdroje Vnitřek zdroje Přední strana - zde byly ještě dodány knoflíky pro snadnější točení a hlavní vypínač


„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde