M31 - nejvzdálenější objekt našeho vesmíru viditelný pouze očima (ovšem ne z města). Velká galaxie v Andromedě, jak se jí také říká, byla dlouho považována za mlhovinu v naší Galaxii. Teprve roce 1925 Edwin Hubble identifikoval v M31 tzv. Cefeidy, čímž zjistil přesnou vzdálenost galaxie. Další Hubblova měření přesvědčivě dokázala, že M31 není součást naší galaxie, ale že se jedná samostatnou galaxii.
Jedná se o spirální galaxii, která je od nás vzdálena asi 2.5 mil světelných let. Je to nejbližší spirální galaxie, ale ne nejbližší galaxie. Spolu s dalšími 30 galaxiemi (včetně například M33 v trojúhelníku, Velkým a Malým Magellanovým mračnem (jižní polokoule)) tvoří tzv. Místní skupinu galaxií.
M31 má průměr kolem 150 000 ? 200 000 světelných let. Obsahuje více než 450 miliard hvězd. Je dvakrát větší a třikrát hmotnější než naše Galaxie.
Snímek je pouze jednou polovinou plánované mozaiky o dvou polí a pouze polovinou plánovaných snímků na pole. Zbytek se bohužel nepovedlo z technických důvodů uskutečnit. Výrazná "bílá skvrna" pod M31 v pravé části snímku je satelitní galaxie M32. Další "bílá skvrna" v pravé horní části snímku (viditelná jen z části) je další satelitní galaxie M110.
|